Yiyiniz iciniz ancak israf etmeyiniz (Araf 31)
lezzetler.com yemek tarifleri paylaşım sitesi

Yemek Tarifleri > Diğer Konular > Meksika Mutfağı (4 adet - 80,994 defa bakıldı)

Meksika Mutfağı


Fotoğraflı Yemek Tarifleri

Ana Sayfa
Video Yemek Tarifleri
Yemek Galerileri
Ana Yemek Tarifleri
Tatlı Tuzlu İkram Tarifleri
Yöresel Yemek Tarifleri
Geleneksel Yemek Tarifleri
Etnik Yemek Tarifleri
Dünya Mutfaklarından Yemek Tarifleri
Diyet Yemek Tarifleri
Markalardan Yemek Tarifleri
Ustalardan Yemek Tarifleri
Bebek Yemek Tarifleri
Vejetaryen Yemek Tarifleri
Osmanlı Yemek Tarifleri
Kamp Yemek Tarifleri
Sebze Yemek Tarifleri
Meyve Tarifleri
Kırmızı Et Yemek Tarifleri
Av ve Kümes Etleri Tarifleri
Balık ve Deniz Ürünleri Yemek Tarifleri
Sakatat Yemek Tarifleri
Çerez Tarifleri
Tahıl Yemek Tarifleri
Diğer Malzemelerden Yemek Tarifleri
Pişirme Yöntemlerine Göre Yemek Tarifleri
Tatlarına Göre Yemek Tarifleri
Kolay Yemek Tarifleri
En Yeni Yemek Tarifleri
Malzemeye Göre Arama
Genel Konular
Besinlerin Değerleri
Şifalı Bitkiler
Aşçılığın Püf Noktaları
Sofra Düzeni ve Servis
Mutfak Takımları
Yemek Hakkında Sözler
Yemek Rüyaları
Yemek Fıkraları
Diğer Konular
Sağlık Konuları
Site Hakkında
Makaleler
Söyleşiler
Anketler
Mütevazı Lezzetler®

Üye Girişi
Üye Ol


Meksika Mutfağı

Saadet
Türkçe Admin
Türkçe Admin

Kayıt: 12.07.2005
Mesajlar: 9327
Şehir: Ankara
Kısa URL: https://ml.md/lc39478
Gönderme Tarihi: 14.Ağu.2009
3,742 defa indirildi / yazdırıldı
https://www.lezzetsirri.com

Meksika Mutfağı 8-9 bin yıllık tarihi ile en eski mutfaklardan biridir. Mısır, fasulye, çikolata, çeşitli acı kırmızı biberler, kabak ve mısır unundan yapılan "Tortilla" her Meksikalının evinde bulunur. Bunlar mutfağın dayandığı temel maddelerdir. Amerika'nın keşfinden sonra İspanyolların getirdiği ispanyol ve Arap Mutfağı etkileri Meksika'nın yerli mutfağı ile birleşmiş ve çok zengin bir mutfak ortaya çıkmıştır.
Acı biber değişik renk ve biçimleri ile Güney Amerika'da yetişir. Tüm dünyaya bu bölgeden yayılmıştır. Acı biberi Güney Amerika yerlileri 7000 yıldan beri kullanıyorlardı. Acı biber hemen hemen tüm Meksika yemeklerine konur ve acı olmayan yemek sayısı çok azdır. Mısır, Meksika Mutfağı'nın en temel besin maddesidir. Özellikle "Prekolombiya" dinine bağlı halkların temel gıdasıdır. Meksika mısırı beyaz, sarı, kırmızı ve siyah gibi çeşitli renklerdedir. Mısır, acı biber ve çikolata ile yenebilir.
İspanyollar 500 yıl önce Amerika'ya gittiklerinde Azteklerin yediği bu çok lezzetli çikolata ile tanıştılar ve bunun kakao olduğunu öğrendiler. Bunu geliştirmek istedikleri için sütle karıştırdılar. Yani eskiden sıradan bir şekilde kullanılan "kakao" daha sonra pahalı bir madde haline geldi.
Kuru fasulye Meksikalıların diğer bir önemli besin maddesidir. Özellikle siyah kuru fasulye en çok kullanılır. Meksika'da değişik renk ve büyüklükte 35 farklı fasulye çeşidi vardır.
Meksikalılar bu kuru fasulye çeşitlerini değişik şekillerde pişirerek balık, et ve tavuk etinin yanında yerler. Tabii Meksika Mutfağı'nda et, tavuk eti ve balık da çok yenir.
Meksika Mutfağı'nda yeme alışkanlığı bölgelere göre değişiklik gösterir. Kuzey'de daha çok buğday ürünleri, keçi, dana ve sığır eti yenir. Güney Meksika'da ise mısır, tavuk, kıyı şeridinde ise balık eti ve mısır tüketilir. Ama, mısır, acı biber ve balık ülkenin her yerinde yenir.
Meksikalılar günde 3 öğün yerler. Sabah kahvaltısında kakao içerek mısır ekmeği ile yapılan galeta yani bir nevi bisküvi yerler. Günün en önemli öğünü öğle yemeğidir. Öğle yemeğinde çorba, pirinç, kızarmış yumurta, et, sebze ve tatlı yerine meyve yerler. Akşam yemeği hafif ve önemsizdir.
Meksikalılar mısır unundan yapılan "Tortilla" denilen ekmeği yerler. Meksikalılar "Tortilla"yı ekmek gibi yemeğin yanında yedikleri gibi, genellikle pişirdikleri et, tavuk veya balığı içine doldurup sararak kızartıp veya içine peynir, avokado doldurup sararak da yerler. Meksikalıların en önemli yemeklerinden biri "Moli"dir. Bu yemek değişik acı biberler, mısır, çikolata, yerfıstığı, hindi veya tavuk eti ile yapılır. Gerçek bir Moli'nin yapımı hemen hemen 3 gün sürer.
Meksikalıların en önemli içecekleri kakaodur.
Meksikalılar yemeğe çok önem verirler. En önemli özel günlerinden biri olan ve kasımın ilk pazarında kutladıkları "Ölüler Günü"nde kaybettikleri sevdiklerine yemek ve içecek götürürler. Her kültürün önemli bir parçası olan "Yemek Kültürü"nün Meksikalılarda daha farklı bir felsefi ve dini boyutu vardır.


Meksika Mutfağı

Yemek Tarifleri
Robot

Kayıt: 18.06.2006
Mesajlar: 10595
Şehir: Türkiye
Kısa URL: https://ml.md/lc45429
Gönderme Tarihi: 29.Arl.2009
2,391 defa indirildi / yazdırıldı
https://www.herkessofraya.com

Geleneksel Aztek mutfağının ve İspanyol yemeklerinin karakteristiğini taşır. Mısır, fasulye, çeşitli biberler, çeşitli kaktüsler, dana eti, domuz, tavuk ve balık etleri ile papaya, avokado ve vanilya gibi egzotik meyveler ağırlıklı olarak kullanılır.
Meksika mutfağında en önemli tahıl mısırdır. Mısırdan sonra en sık kullanılan tahıl ise pirinçtir.
Başlıca yemekleri; Frijoles, Guacamole, Salsa, Burrito, Fajita, Nacho, Quesadilla, Tortilla ve Taco olarak sayılabilir.
Yemekler genellikle ızgaralarda pişirilir. Yemeklerin genel karakteristiği bol baharatlı ve ateşte pişirilmiş olmalarıdır.
Ekmek ve hamur işlerinde yoğunluklu olarak mısır ve pirinç unu kullanılır.
Yemeklerde bitkisel yağlar kullanılır. Meksika mutfağında margarin yer almaz.
Tortilla: Lavaşı andıran ince ve yayvan bir ekmek türüdür. Mısır ve buğday unlarından yapılır.
Frijole: Çeşitli fasulye taneleri ile yapılan bir çeşit aperatiftir.
Guacamole: Dövülmüş avokadoya eklenen domates püresi ve tuz ile elde edilen bir aperatiftir.
Salsa: Domates rendesi, sarımsak, biber, soğan ve kişniş kullanılarak yapılan çok yaygın bir Meksika sosudur.
Burrito: Un Tortilla’lasından yapılan bir çeşit dürümdür. Burrito’nun içinde yalnızca et, fasulye ve pirinçle doldurulur.
Fajita: Tortilla yatağında servis edilen, ateşte pişmiş dana eti ve çeşitli Meksika sebzelerinden yapılan bir yemektir.
Nacho: Küçük parçalar halinde kesilen Mısır tortilla’sının peynir ile kaplanıp kızartılması ile elde edilen bir atıştırmalıktır.
Quesadilla: Mısır tortilla’sına sarılmış peynir parçalarının pişirilmesi ile elde edilen bir yemek türüdür.
Taco: Mısır ya da un tortilla’sının üzerine eklenmiş dana eti, Meksika fasulyeleri, çeşitli sebze ve baharatlarla hazırlanan bir yemek türüdür.


Meksika Mutfağı

Göksen
Şef Aşçıbaşı
Şef Aşçıbaşı

Kayıt: 23.01.2015
Mesajlar: 6647
Şehir: Adana
Kısa URL: https://ml.md/lc110607
Gönderme Tarihi: 12.Ağu.2015
1,484 defa indirildi / yazdırıldı
Dr. Mehmet AKMAN - Dr. Mustafa METE
Türk ve Dünya Mutfakları


Meksikalılar, yaşam tarzları, hayata bakış açıları, yerel köhürlen ve el sanatları ile bize benzeyen, fakat Güney Yörelerimizin lezzetleriyle yakınlıktan ileri bir mutfak kültürü benzerliğimiz olmayan insanlardın
Temeli mısır, pirinç ve siyah fasulyeye dayalı bir diyetin hakim olduğu Meksika Mutfağım daha iyi irdeleyebilmek için, üç ayrı biçimde ele almak gerekmektedir. Bunlar, İspanyol Mutfağı, Yerli Mutfağı ve Aztek Mutfağı olarak sayılabilir.
Ispanyol Mutfağı : Zamanla büyük toprak sahipleri konumuna gelen, yerli hakla kaynaşan melezlerin titizlikle korudukları bir mutfaktır. Meksika kültürüne pilavı ve kızartmayı tanıştıran İspanyollardır. Yine mutfaklarda bol miktarda sarımsak kullanılması da sömürgeci İspanyollardan kalan bir mirastır. Bu mutfağın esasını ise, deniz ürünleri oluşturmaktadır. Nitekim deniz ürünlerinden yapılan yemeklerin büyük bir çoğunluğu İspanyol kentlerinin adını taşımaktadır (örneğin Veracruz usulü balık gibi).Safran ve domates ile hazırlanan sarı sos, Meksika da İspanyol Mutfağının, lokomotifi konumundadır. Son olarak tatlılara baktığımızda Meksika da tam bin çeşit tatlıdan söz edildiğini ve bunların büyük bir çoğunluğunun da İspanyol kökenli olduğunu görürüz.
Yerli Mutfağı : Yerli Mutfağının temel ilkesi buharda pişirme ilkesidir. Sıkıca kapatılmış kaplarda çok az suyla pişirilen bu yemekler kaim ve zengin soslarla sunulmaktadır. Meksika'da büyük baş hayvan etinin oldukça sınırlı olmasından dolayı yerli mutfağında ağırlık kümes hayvanlarındadır.
"Guacamole sosu" olarak kullanılan avokado ezmesi ve 100'den fazla çeşidi bulunan " Chili" baharatı bu yerli mutfağının vazgeçilmez aksesuarlarmdandır. Öyle ki ehili'li peynir bile yapılmaktadır. Meksika mutfağına "acılı mutfak" sıfatını verende, bu baharatın bol miktarda ve çeşitli biçimlerde kullanılmasıdır.
Bu mutfağın en önemli özelliklerinden biride mezeleridir. Bunlardan en ilginç olanları;
* Guacomole, yani avokada soslu, kızartılmış nergis çiçeği kurtçuklarından yapılan "gusanos de maguey",
* Acılı yeşil sosla sunulan karınca kurtçukları yemeyi " eseamoles" dir.
Aztek mutfağı: Bu mutfağın sadece Meksika'ya değil tüm Latin Amerika'ya hediye ettiği "tortilya" yani mısır ekmeği hepimiz tarafından bilinmektedir. Çin'de pirinç ne kadar önemli ise Meksika toplumunda ve mutfağında mısırda o derece önemlidir. Aztek Mutfağı denilince akla, Tortilya'dan sonra "Aztek Havyarı" deyimiyle ün kazanmış, ezilerek hamur haline getirilen yumurtalı sinek kurtçuklarından hazırlanan "ahuautle" gelir.
Aztek uygarlığı denilince, çikolatanın atasında Aztekler olduğu unutulmamalıdır.
Çeşitli kültürlerin mutfaklarında büyük bir mantar çeşitliliğine yer verilmektedir. Fakat, bir mantarın enfekte ettiği patolojik bir bitkinin öylece bir yemek hammaddesi olarak kullanımı, Azteklere özgüdür. Mısır zararlısmca enfekte edilmiş mısırın tanelerini çoğu, yerlerini tümörümsü pürtülere bırakır. İşte bu pürtüler bazı yemeklerin lüks katkı maddesi olarak kullanılmaktadır.
Meksika Mutfağının ana özelliklerini özetleyecek olursak, bu mutfak hamur işleri ve acı yiyecek, baharat ağırlıklı bir mutfak olarak göze çarpmaktadır.
Meksika'da, hem sebze hem de meyve kabul edilen avokado çok tüketilmektedir.
Bu Ülkede kırmızı et oldukça sınırlı bulunan bir yiyecek olduğu için kümes hayvanlarının etlerinden yararlanılmaktadır. Ayrıca, domates, mısır (yağı ve unu dahil), fasulye ve iç yağı en sık kullanılan besin maddeleri arasında gelmektedir. Bunların dışında Meksika Mutfağı'nda sosların, peynirin ve biberin ayrı bir yeri vardır. Meksika mutfağım en önemli yemekleri.
- İçi üç çeşit peynirle doldurulmuş acı soslu biber.
- Acı soslu mantar,
- Fajitas (et yada tavuklu, 5 çeşit sos ile servis edilen özel biber ve domatesli bir nevi dürüm.
- Enchilada ( et yada tavuklu, tortilya kırmızı sos ve peynirden hazırlanır.),
- Stek Meksica,
- Guacomale (ezilmiş avokado),
- Nashas (mısır cipsi),
- Teksas usulü tavuk kanadı,
- Teksas usulü tavuk ve dana
- Teksas salatası


Meksika Mutfağı ve Yemek Kültürü

gül
Şef Aşçıbaşı
Şef Aşçıbaşı

Kayıt: 08.08.2007
Mesajlar: 10336
Şehir: izmit
Kısa URL: https://ml.md/lc178109
Gönderme Tarihi: 08.Haz.2024
173 defa indirildi / yazdırıldı
https://www.cumhuriyet.com.tr

Meksika kültürün önemli bir bölümünü yemekleri oluşturuyor. Meksika halkı için yemek yapmak, dini ve felsefi boyutlara sahip bir kültür ögesi olarak algılanıyor. Meksika, dünyaca ünlü birçok popüler yemeğin ana vatanı olarak biliniyor. En sert acıları, türlü sosları ve rengarenk baharatlarıyla binlerce yıllık emeği barındıran bu mutfak, 2010 yılında UNESCO’nun Dünya Kültür Mirasları Listesi’ne girmiş.
Meksika, avokado, domates, yer fıstığı, mısır, fasulye ve chili biber gibi ürünlerin ana vatanıdır. Meksika mutfağı, eski yerlilerin (Aztekler, Mayalar vb.) ve İspanya, Fransa, Arap mutfağı geleneklerinin sentezinden oluşur. Farklı bölgesel mutfaklara ayrılmıştır. Kuzey kesimlerinde İspanyol mutfağı etkileri görülürken, güney kesimde eski yerlilerin mutfağı korunmuştur. Meksika mutfağının en önemli besini, mısırdır. Hemen hemen her yemekte mısır kullanılır. İkinci sırada ise chili biber gelmektedir. Bilinen Meksika yemekleri isimleri arasında yer alan taco ve faijtanın yanı sıra chiles en nogada yemeği de oldukça ünlüdür. Meksika mutfağında tavuk eti ile yapılan yemekler daha çok karşınıza çıksa da pescado a la veracruzana gibi popüler balık yemeklerine de rastlayabilirsiniz. Meksika fasulyesi yemeği de bu mutfak kültüründe yoğun olarak yapılan tarifler arasındadır. İspanyol kökenli gazpacho çorbası da önemli yemekler arasında. Meksika mutfağına ait yemekleri tatmak isteyenler evde kendi imkanlarıyla rahatlıkla yapabilir.
Quesadilla, tortilla ekmeğinin farklı malzemelerle birleştirilmesiyle hazırlanır. İçerisinde genellikle peynir çeşitleri, şarküteri ürünleri ve sebzeler kullanılır. Meksika'da oldukça yaygın olan bu besin, genellikle yarım ay şekli verilerek sunulur. Quesadilla yapımında en çok mozarella, çedar ve kaşar peyniri tercih edilir.
Meksika mutfağının en tanınmış yemeklerinden biridir chili con carne. Kıyma, domates ve acı biberin birleşimi ile yapılır. Pek çok geleneksel yemek gibi chili con carne’nin de çok farklı versiyon ve tarifleri vardır. Bazen fasulye eklenmez ve sadece kıymalı bir sos gibi yapılır. En yaygın olanı fasulyeli versiyonudur. Türk damak zevkine oldukça yakın ve uygun bir yemek.Meksika Mutfağı Tarifleri Diğer Konular(4 adet Meksika Mutfağı 80,994 defa bakıldı)

1 2 3 4

lezzetler.com
Site Hakkında
Kullanım Kuralları
Üyelik Kuralları
Gizlilik Bildirimi
Hediyeli Üyelik
Bölümler
Yemek Kitapları
Mütevazı Lezzetler® Yemek Kitabı
Mütevazı Lezzetler® İkramlar
Mütevazı Lezzetler® Kurabiyeler
Mütevazı Lezzetler® Çorbalar
Mütevazı Lezzetler® Pilavlar
Mütevazı Lezzetler® Videoları
Mütevazı Lezzetler® Fotoğrafları
Mütevazı Lezzetler®
Mütevazı Lezzetler® Sertifikaları
Mütevazı Lezzetler® Türkçe
Mütevazı Lezzetler® Azəricə
Mütevazi Lezzetler® English
Mütevazi Lezzetler® Español
Mütevazi Lezzetler® Deutsch
Mütevazi Lezzetler® Français
Mütevazi Lezzetler® Italiane
Скромные Вкусы® Русский
لذيذ المتواضع ®عربية
Video Sunucuları
video.lezzetler.com
video.ml.md
Youtube
Dailymotion
Facebook
İzlesene
Mynet
Sosyal Medya
lezzetler.com facebook uygulaması
lezzetler.com facebook sayfası
lezzetler.com twitter sayfası
Mütevazı Lezzetler® facebook sayfası
Mutevazı Lezzetler® twitter sayfası